Skip to content
1 rok ago

588 words

W swojej recenzji efektu czerwonych oczu (wydanie 3 sierpnia), Leibowitz stawia jeden punkt, który chciałbym rzucić wyzwanie. Stwierdza, że wydzielina charakteryzująca wirusowe zapalenie spojówek jest wodnista i że wydzielina charakteryzująca bakteryjne zapalenie spojówek jest ropna lub śluzowo-ropna (co za różnica.) I pokrywa pokrywę przebudzenia. Wydaje mi się, że Leibowitz utrwala dobrze zakorzeniony mit, który ma niewiele, jeśli w ogóle, podstaw naukowych.
Trudno sobie wyobrazić, dlaczego wirusowy proces zapalny powinien różnić się charakterem od bakteryjnego procesu zapalnego. Oczywiście, w przypadkach zapalenia gardła lub przypadków zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, nie jest możliwe zbadanie ani gardła, ani większych wydzielin oskrzelowych i rozróżnienie między przyczynami wirusowymi i bakteryjnymi. Dlaczego spojówka ma tę szczególną właściwość. Wydaje mi się, że lekarz pierwszego kontaktu nie może – i nie powinien – polegać na ogólnym pojawieniu się wydzielin spojówkowych, aby zdecydować, czy zalecić leczenie przeciwbakteryjne, miejscowe lub układowe.
Michael K. Rees, MD
1415 Beacon St., Brookline, MA 02446
Odniesienie1. Leibowitz HM. Czerwone oko. N Engl J Med 2000; 343: 345-351
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Nieczęsta, ale potencjalnie śmiertelna przyczyna krwotoku podspojówkowego jest prawie niedotlenienia. Zbyt często widziałem tę diagnozę pominiętą przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a później przeprowadziłem sekcję zwłok, po tym, jak doszło do wielokrotnego urazu.
George R. Nichols, II, MD
2307 Greene Way, Louisville, KY 40220
Doskonały przegląd przez Leibowitz na czerwonym oku mógł zawierać inne leczenie dla włączenia zapalenia spojówek (lub jaglicy). Azytromycyna, przyjmowana w pojedynczej dawce, ma tę zaletę, że jest bardzo podatna na leczenie, podobnie jak skuteczność leczenia klinicznego podobna do leczenia tetracykliną i erytromycyną.
Sheila West, Ph.D.
Johns Hopkins University, Baltimore, MD 21287-9019
Odpowiedź
Dr Leibowitz odpowiada:
Do redakcji: Uduszenie, jako przyczyna nagłego, ciężkiego zastoju żył w głowie, może z pewnością spowodować krwotok podspojówkowy, ale w mojej recenzji nie opisałem żadnej z wielu form asfiksji, ponieważ nie jest ona powszechnie spotykana przez okulistów. Jestem zaskoczony diagnostycznym znaczeniem, jakie Nichols przypisuje temu znakowi.
Sugestia Westa jest ważna. Ze względu na ograniczenia przestrzenne nie omawiałem azytromycyny w leczeniu zakażeń chlamydiami ocznymi w moim artykule. Chociaż stosunkowo nowe podejście terapeutyczne, pojedyncza doustna dawka azytromycyny wydaje się być skuteczna u dzieci z jaglicą w obszarach, gdzie ta choroba jest hiperendemiczna. Nie znam jednak żadnych badań, które wykazałyby skuteczność tego schematu leczenia chlamydiowego zapalenia spojówek u młodzieży i dorosłych. Ponieważ pojedyncza dawka azytromycyny eliminuje Chlamydia trachomatis z układu moczowo-płciowego, można oczekiwać, że będzie skuteczna przeciwko zakażeniu oka. Jeśli jest skuteczny, jego zastosowanie byłoby rzeczywiście korzystne i zmniejszyłoby słabą zgodność.
Jeśli chodzi o wyzwanie Reesa, podtrzymuję moje oświadczenie, że ropne wydzielanie na ogół sugeruje infekcję bakteryjną, ale poza tym natura wyładowania nie jest klinicznie użyteczna przy ustalaniu przyczyny. W moim artykule opisuję również absolutorium ogólnie towarzyszy ostre bakteryjne zapalenie spojówek, takie jak ropna lub śluzowo-ropna (różnica polega na ilości śluzu zmieszanego z gromadzeniem leukocytów i szczątków komórkowych) i wydzieleniu, które zwykle towarzyszy ostremu wirusowemu zapaleniu spojówek jako wodnista Są to dokładne i przydatne charakterystyki. Lekarz pierwszego kontaktu może zignorować pojawienie się wydzielin jako mitów, ale zrobiłoby to na potencjalne niebezpieczeństwo dla pacjenta.
Howard M. Leibowitz, MD
Boston University School of Medicine, Boston, MA 02118-2394
(2)
[hasła pokrewne: kostniak zatoki czołowej, anatomia gardła, endarterektomia ]
[hasła pokrewne: podesty magazynowe, transkrypcje nagrań, dienogest ]
[podobne: polmedis, azytromycyna, rezonans magnetyczny wikipedia ]

0 thoughts on “Czerwone Oko”